Archiwum miesiąca Lipiec, 2012

Jakie cechy powinien mieć dobry biznesplan.

Biznesplan jest pierwszym dokumentem jaki wykonywany jest przez osobę, która pragnie otworzyć swoją własną działalność gospodarczą. W nim zamieszczane są strategie działania oraz prognozy wydatków oraz ewentualnych przychodów. Biznesplan musi spełniać kilka istotnych wymagań by można było powiedzieć, że jest on przygotowany w należyty sposób. Przede wszystkim nie może mieć on znamion amatorszczyzny. Odpowiedni wygląd biznesplanu musi dawać zaufanie kontrahentom oraz bankom, które bardzo często udzielają kredytów na rozpoczęcie działalności. Biznesplan to swego rodzaju wizytówka. Osoba, która go przeczyta może mieć po nim stwierdzić, czy dana osoba jest przygotowana do prowadzenia interesu w sposób profesjonalny. Ważne jest również to by osoba, która będzie przeglądać ten dokument nie została zanudzona nadmiarem zbędnych informacji, które się w nim pojawiają. Przeczytanie całego dokumentu powinno zająć około godziny. Konieczne jest to by zawierał jedynie najpotrzebniejsze informacje. Mniej istotne lub zbyt szczegółowe powinny być pomijane.

Biznesplan to nie tylko same dane, ale także oprawa graficzna. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie go o kilka rysunków oraz wykresów, które dadzą lepszy pogląd na daną sytuację i przedstawią dane w sposób bardziej klarowny. Plan działalności jest sprawą niezwykle poważną. Nie jest to laurka wystawiana w celu przekonania potencjalnych kontrahentów. W takim dokumencie trzeba zawrzeć wszystkie kwestie, nawet te najbardziej niewygodne. Kontrahent oraz kredytodawca powinien mieć świadomość tego jakie są zagrożenia dla tego biznesu oraz jak biznesmen będzie próbować je zneutralizować. Przygotowanie profesjonalnego biznesplanu może się okazać zadaniem niezwykle czasochłonnym oraz trudnym. Konieczne jest zamieszczenie w nim wiarygodnych danych, których weryfikacja może potrafić trochę czasu. Czasem nie warto samodzielnie podejmować się tego zadania, a spróbować skorzystać z porad specjalistów, którzy tworzeniem biznesplanów zajmują się zawodowo już od kilku lat. Oni swoim doświadczeniem dają nam gwarancję biznesplanu spełniającego wszystkie normy.

Doradcy finansowi.

Doradcy finansowi są potrzebni w ówczesnym świecie, wiąże się to z produktami finansowymi, które dostępne na rynku i trudno się połapać w tym wszystkim bez doraźnej pomocy kogoś, kto się na tym zna. Jest jednak jeden problem, który dotyczy zaufania, nie każda firma jest w stanie przekonać do swoich klientów. Temu, komu się uda je zdobyć może liczyć na spory zastrzyk gotówki. Dla klientów firmy doradcze są traktowane, jako oferenci lokat, kredytów czy inwestycji. Jednak prawdą jest to, że doradca nie zajmuj się sprzedażą. Głównym powodem tego, że braku zaufania jest to, że rynek został zalany przez pewien okres przez sprzedawców usług finansowych, przez co doradcy finansowi są przez nich myleni. Głównym zadaniem doradców jest zarządzanie kontem klienta i pomoc w wyborze najlepszych dla niego rozwiązań finansowych, a nie sprzedaż kredytów czy lokat. Jest to tylko jeden z elementów, którego nie możemy z nim bezpośrednio wiązać. Firmy, które zajmują się doradztwem mają przez to spory problem ze zdobyciem zaufania klienta, wiąże się to z tym, że są traktowani, jako aktywatorzy. Nie trzeba wspominać o tym, że zawód ten jest bardzo nielubiany. Wiąże się to z tym, że często stosują praktyki, które nie są do końca dozwolone. Akwizytor nie powie klientowi o tym, że inna firma ma lepszą ofertę gdyż zależy mu tylko na zarobku, doradcza natomiast zbierze wszystkie dostępne oferty na rynku i pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania dla nas i z góry nie będzie chciał nam wcisnąć tego, czego oferuje.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla klienta, dlatego że nie musi on na własną rękę penetrować rynku. Dzięki doradcy finansowemu mamy możliwość wynegocjować lepsze warunki umowy z bankiem. Warto wspomnieć o tym, że usługi doradcze są darmowe, doradca nie pobiera procentu za dokonaną transakcję, a jego wypłatą są premie od instytucji finansowych. Jeżeli chodzi o inne kraje, doradca pobiera opłaty bezpośrednio od klienta, jednak w Polsce byłoby to dodatkowym bodźcem odstraszającym. Niedługo jednak dojdzie do zmian w regulowaniu opłat za doradztwo finansowe.

Konta interetowe.

Mało, kto wie, od kiedy na rynek zostały wprowadzone internetowe konta bankowe, a zostały wprowadzone dokładnie 14 lat temu. Jest to opcja bardzo korzystna dla klienta z racji, iż nie musi on za każdym razem odwiedzać bank by wykonać jakąś operację. W Polsce z kont internetowych do konta bankowego korzysta prawie 20mln ludzi, jednak nie wszyscy korzystają z niego aktywnie, bo zaledwie połowa z nich. Choć technika idzie do przodu wielu ludzi nadal obawia się korzystać z konta internetowego, najczęściej obawiają się o to, że ktoś niepożądany wejdzie na ich konto i dokona jego oczyszczenia. Cały ten strach jest bardzo przesadzony gdyż bankowość polska zwraca bardzo dużą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa swoim klientom. Do samych ataków dochodzi strasznie rzadko i są od razu eliminowane. Również sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo stosując się do kilku zasad.

Banki działające na polskim rynku stosują różne metody zabezpieczeń, jedną z nich jest logowanie do konta, gdyby komuś udało się na nasze konto zalogować nic mu to nie da z racji, iż musiałby on potwierdzić przelew za pomocą kodu zdrapki czy też SMS. Bez potwierdzenia transakcji nie zrobi nic. Bardzo często używane są przez nasze banki kody zwane tokenami. Generator takiego kodu może być zainstalowany w telefonie komórkowym. Większość banków jednak preferuje sms, dlatego do naszego konta będzie potrzebny nam telefon. Stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa na pewno naszym pieniądzom na koncie nic nie zagrozi. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym by mieć zainstalowanego na komputerze antywirusa oraz firewalla. Pomoże Ci to szybko zauważyć próbę wejścia na Twoje konto gdyż wszystko jest monitorowane. Musisz pamiętać także o tym by nikomu nie podawać swojego hasła nikomu, żaden bank nie będzie wymagał od nas kiedykolwiek jego podania, a gdy dojdzie do nas taki mail, musimy go zgłosić odpowiednim organom. Nie powinieneś także używać do logowania się na swoje konto publicznych komputerów. Musisz również patrzeć na to czy w panelu logowania nie doszło do jakichś zmian oraz czy przy adresie znajduje się informacja o certyfikacie.

Kredyty

Ludzie boją się zaciągać kredyty jednak i tak część osób ma przy sobie kartę kredytową. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że gdy nie korzysta się z karty to i tak dochodzi do pobierania opłat związanych z jej użytkowaniem. Dziwne, prawda? Płacić coś, z czego nie korzystamy. No, ale niestety tak jest, w przypadku, gdy nie korzystamy z karty nie są osiągane przez nas limity, które zwalniają nas z opłat za kartę. Dlatego płacąc kartą kredytową regularnie mamy możliwość pozbycia się opłaty za kartę, która wynosi od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Wydaje się, że będzie to mało jednak w skali roku może to być nawet wydatek około 100 złotych. Zwolnić z opłaty możemy zostać jak spełnimy pewne wymagania, w jednym banku będzie to płatność bezgotówkowa kartą za powyżej 100zł, jeszcze w innym wystarczy tylko jedna płatność kartą i to nawet za 1zl. O wszystkim najlepiej dowiedzieć się przed podpisaniem umowy z bankiem tak by później nie być zaskoczonym tym, że pobierane są jakieś opłaty.

Są również banki, które zamiast opłat miesięcznych nadają na kartę jedną opłatę roczną, i to od nas zależy czy zapłacimy ją czy nie. W jednym z banków będziemy musieli wydawać kilkanaście tysięcy rocznie, czyli około kilku tysięcy na miesiąc, w innych natomiast wystarczy jedna opłata w miesiącu, co jest bardzo korzystne, gdyż nie jesteśmy zmuszani do jej używania. Często banki próbują nakłonić klientów do wzięcia karty kredytowej oferując im np. jeden rok użytkowania za dramo bądź zwolnienie z opłaty przy minimalnych wymaganiach. Korzystają z tych ofert wiele osób, które przenoszą się, co roku do innego banku, dzięki czemu nie płacą za dużo za samą kartę. Oprócz opłat mamy możliwość zyskania premii, wiąże się ona z aktywnością użytkownika karty. Im częściej używamy karty tym więcej pieniędzy możemy zyskać z powrotem, średnio jest to kilka procent z kwoty wydanej. Często takie promocje są łączone również z kartami debetowymi, ale coraz częściej banki decydują się na ograniczenie tych usług tylko dla kart kredytowych tak by podnieść ich prestiż.

Jak inwestować.

Wiele osób zastanawia się nada tym, w co zainwestować. Są różne metody inwestycji, jedne są mniej bezpieczne dla naszych pieniędzy inne dają pewny zysk. To od nas zależy to, co wybierzemy, możemy spróbować zaryzykować, ale wiadomo, że możemy stracić pieniądze. Dużo osób gra na giełdzie i próbuje na niej swoich sił, dla niektórych jest to wejście do pieniężnego nieba dla innych jest tylko strata pieniędzy, a może nawet oszczędności. Zastanówmy się jednak tylko nad dwoma metodami inwestycji, jakimi są lokaty i obligację. Ostatnim czasem obligację SP stały się bardzo popularne wśród osób inwestujących. Przez co ministerstwo finansów źle obliczyło popyt na nie myląc się o niebagatelna 4mln złotych! Pokazuje to jak wielkie było zainteresowanie wśród inwestorów. Również lokaty cieszą się popularnością wśród obywateli, wiadomo, że w bankach jest około 250mld złotych. Polacy wolą wybrać raczej pewną formę inwestycji nie są skłoni do podejmowania ryzyka związanych ze swoimi oszczędnościami. Wola zainwestować pewnie, jednak zdają sobie sprawę z tego, że inwestycja w obligacje czy lokaty są obarczone bardzo małymi procentami.

Dlatego nie możemy liczyć przy inwestycjach w lokaty na zbyt duże zyski i raczej na nich nie wzbogacimy się tak bardzo jak np. na graniu na giełdzie, jednak jak wiadomo tam jest dużo większe ryzyko porażki. Obecnie najbardziej korzystnym oprocentowaniem w skali roku jest około 7 procent, jeżeli chodzi o obligacje tam dostaniemy nawet mniej, bo około 6 procent. Lokaty i obligację są najbardziej bezpieczne, zapewniają one ochronę przed inflacją. Dlatego są tak bardzo popularne wśród osób. Trzeba jednak pamiętać, że lokatę możemy założyć tylko w banku, zakładamy je na określony czas, podczas którego naliczany jest odpowiedni procent zysku. Jest możliwość pozyskania stałego oprocentowania rzadziej zmiennego. Pewnym zabezpieczeniem lokat jest bankowy fundusz gwarancyjny, gdyby przydarzyło się coś złego wypłacane jest z niego do 100 tysięcy euro osobie poszkodowanej, jednak w Polsce nie jest konieczne korzystanie z tego funduszu.