Archiwum miesiąca Sierpień, 2012

Finanse studenta

Finanse studenta są chyba najciekawszą materią, która dotyczy finansów. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę ich nie ma. Nieważne, czy student sam sobie dorabia, czy dostaje pieniądze z domu, czy ma je tylko dzięki stypendium motywacyjnemu, czy socjalnemu, pieniądze w życiu studenckim kończą się zbyt szybko. Jak więc radzi sobie student finansowo nie posiadając środków finansowych? Podstawową zasadą jest umiejętne korzystanie z pasztetu i keczupu, które zawsze muszą być w studenckiej lodówce. Standardem jest również przykręcanie ogrzewania w zimę i chodzenia po mieszkaniu w kurtce, byle rachunki były jak najniższe. Zwyczajowo również student odratowuje swoje studenckie marne finanse nie korzystając z komunikacji miejskiej, tylko chodząc wszędzie na pieszo.

Są tacy, którzy gotowi są przespacerować ponad godzinę na wydział, byle tylko zaoszczędzić na jednym bilecie. Albo wsiadają do autobusu na gapę, wypatrując czujnym okiem, czy nie ma w okolicy kontrolerów biletów. W ten sposób pokonuje nawet najdłuższe dystanse, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zakupy robi często w marketach podczas sobotnich promocji i wyszukuje produkty, które są przecenione ze względu na krótszy termin przydatności. Ale podstawę jego lodówki i tak stanowi wałówka przywieziona z domu. Bowiem to właśnie mama jest studencką kucharką i głównym żywieniowcem, a pakunek z domu jest zawsze chowany przed bystrym okiem głodnych współlokatorów. A jak imprezować, gdy portfel jest pusty? To zostało już udowodnione, że można iść na imprezę, dobrze zjeść, a nawet napić się większej ilości alkoholu bez potrzeby posiadania jakichkolwiek pieniędzy. Umiejętność radzenia sobie bez pieniędzy, czyli gospodarowanie finansami bez finansów, jest tym, co studenci opracowali do perfekcji. Poza tym, zawsze mogą iść roznosić ulotki. Jest to chyba jedne z podstawowych zajęć, jakich ima się student, by dorobić na szybki obiad na mieście i bilet do domu, gdzie będzie można się najeść i zaopatrzyć w nową wałówkę na kolejnych kilka tygodni.

Biedronka wychodzi z strefy dyskontów.

Biedronka jest siecią sklepów, która w ostatnich latach rozwija się w dynamicznym tempie. Prognozy na następny rok również zapowiadają się bardzo dobrze. Obecnie do Biedronki należy blisko sześćdziesiąt procent sektora dyskontowego. Portugalska sieć posiada trzy tysiące sklepów na terenie całej Polski. Specjaliści uważają, że Biedronka już niedługo będzie cieszyła się mianem króla dyskontów. Kwestią czasu jest to, że zacznie ona podnosić swoje standardy. Podobnie zresztą mają zrobić najwięksi konkurencji, czyli Lidl. W jego przypadku już teraz można powiedzieć, że praktycznie nie jest on już dyskontem z prawdziwego zdarzenia. Można o nim powiedzieć, że jest poddyskontem, który charakteryzuje się tym, że łączy w sobie elementy supermarketów oraz sklepów osiedlowych. Tego rodzaju sklepy charakteryzują się tym, że klient ma w nich możliwość zakupu około tysiąca rodzajów produktów, które reprezentowane są przez trzy lub cztery marki. W ten sposób sklepy zaoszczędzają wielkie pieniądze z uwagi braku szerokiego asortymentu, który jest sporym wydatkiem i obciążeniem dla budżetu. Tak oszczędzone pieniądze można zainwestować w inne aspekty prowadzenia interesu.

Najczęściej pieniądze wydawane są na zapewnienie lepszej jakości, która jest bardzo ceniona przez klientów, którzy jak wiadomo cenią sobie profesjonalizm świadczonych usług. Biedronka, która niedługo stanie się sklepem o wyższych standardach niż sklepy dyskontowe swoją siłę będzie opierać przede wszystkim na produktach własnej marki. Tutaj w około siedemdziesięciu procentach to właśnie własne marki są zaliczane do klas standard oraz premium Odejście Biedronki do ,,wyższej ligi „ sprawi, że powstanie spora luka jeśli chodzi o prawdziwe sklepy dyskontowe. Bardzo prawdopodobne jest to, że na rynku pojawi się nowy gracz, który będzie chciał wbić się w miejsce zostawione w spadku przez portugalską sieć. Już dziś wiadomo, że możliwość wejścia do Polski jest bardzo mocno brana pod uwagę przez niemieckich przedsiębiorców z branży.

Kryzys nie straszny przedsiębiorcom.

Prowadzenie własnego biznesu jest na pewno trudnym zadaniem. Jedną z najważniejszych umiejętności każdego pracodawcy jest dobranie sobie odpowiedniego zespołu gotowego wykonywać określone zadania. Pod uwagę w tym momencie bierze się nie tylko same umiejętności, ale także cechy charakterologiczne danego kandydata do pracy. Bardzo ważne jest także zapewnienie dobrej atmosfery w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Im lepsza atmosfera tym lepsza współpraca i co za tym idzie większe zyski i korzyści dla samego biznesmena. Zdają sobie oni sprawę z tego, że atmosferę można zapewnić pracownikom na własną rękę poprzez organizowanie wyjazdów interrogacyjnych. W Polsce takie eventy stają się coraz bardziej popularne. Potwierdzają to statystyki przygotowane przez Polską Organizację Turystyczną, z których wynika, że liczba zorganizowanych wyjazdów jest już dwukrotnie większa niż jeszcze trzy lata temu. Liczba wyjazdów wzrasta choć jak wiadomo żyjemy w czasach kryzysu ekonomicznego.

Mimo wszystko i tak zdaniem wielu biznesmenów organizowanie takich wyjazdów w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalne. Wszystko dlatego, że koszty takich wyjazdów są relatywnie małe do zysków jakie można dzięki nim otrzymać. Pracodawcy twierdzą, że wyjazd dla pracownika jest pewnego rodzaju wyróżnieniem i motywacją do dalszego śrubowania wyników. Obecnie na rynku funkcjonuje sporo firm, które zajmują się organizacją tego rodzaju wyjazdów integracyjnych. Konkurencja jest spora co sprawa, że jakość usług jest zróżnicowana oraz charakteryzuje się sporym profesjonalizmem. Kiedyś takie wyjazdy odbywały się na kempingu przy ognisku. Teraz największe korporacje mają znacznie więcej do zaoferowania swoich pracownikom. Na porządku dziennym jest zakwaterowanie w dobrych hotelach. Plan zajęć jest dobierany wedle określonych kryteriów, które są opracowywane przez fachowców z zakresu psychologi biznesu. Na pewno taka forma spędzania wolnego czasu jest dla pracowników czymś nowym, co pozwala na poznanie siebie od prywatnej strony.

Jak prowadzić własny biznes.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jak wie niemal każdy, kto miał okazję podjąć się tego zadania nie jest zadaniem prostym. By w ogóle myśleć o zakładaniu własnego biznesu trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak bardzo jest absorbujące zajęci. Biznesmen na początku pracuje praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Od niego zależy praktycznie wszystko. Jego zaangażowanie w projekt jest kluczowe dla jego dalszych losów. Prowadzenie biznesu wymaga znajomości polskich realiów oraz posiadania określonych cech charakteru, które mogą gwarantować sukces. Dobry biznesmen musi być przede wszystkim konsekwentny w swoich działaniach. Nie może on poddawać się po pierwszym niepowodzeniu, które przeważnie przychodzi bardzo szybko. Przetrwanie trudnych momentów wymaga dodatkowo posiadania umiejętności trzymania nerwów na wodzy.

Będzie to potrzebne również w czasie prowadzenia negocjacji biznesowych, które są stałym elementem tego zawodu. Z czasem, gdy przedsiębiorstwo się rozrasta potrzebne jest także dobranie sobie odpowiednich współpracowników, którzy wezmą na siebie choćby część naszych dotychczasowych obowiązków. Utrzymanie dyscypliny w firmie nie jest zadaniem prosty, a koniecznym by osiągnąć sukces. Umiejętność postępowania z ludźmi jest na pewno czymś, co pomoże w dalszym rozwijaniu biznesu. Wbrew obiegowej opinii, która panuje w polskim społeczeństwie biznesmeni, którzy osiągnęli prawdziwy sukces odznaczają się pracowitością oraz przede wszystkim uczciwością. Te cechy wzbudziły zaufanie ich kontrahentów, którzy właśnie zaufanie cenią najbardziej w biznesie. Oczywiście na wagę złota są skłonności analityczne, które potrafią pomóc w podejmowaniu nawet najtrudniejszych decyzji, które mogą zaważyć na losach przedsiębiorstwa. Oczywiście cech, które mogą się okazać przydatne może być wiele. Przykłady największych biznesmenów pokazują na przykład, że sukces osiągają ludzie, dla których religia jest niezwykle ważna w życiu. Być może przestrzeganie wszystkich zasad zapisanych w biblii czy koranie doskonale przekłada się na prowadzeniu swoich interesów.

Napisanie dobrego biznesplanu drogą do sukcesu.

Powodzenie naszej inwestycji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno dobrze przygotowany plan działania, czyli biznesplan. Przygotowanie biznesplanu w sposób profesjonalny znacząco ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Można nawet powiedzieć, że jest to element strategiczny bez którego mało kto osiąga sukces. Biznesplan jest także wymagany przez banki w których zamierzamy ubiegać się o kredyt na rozruch. Jak wiadomo w bankach pieniądze pożycza się jedynie takim osobom, które potrafią argumentować swoje potrzeby kredytowe. Im te argumenty są bardziej przemyślane tym szanse na przyznanie pieniędzy jest większy. Każdy początkujący biznesmen powinien wiedzieć jakie są cechy dobrego biznesplanu. Takie informacje można znaleźć oczywiście w internecie. Na początek warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na dany temat. Konieczne jest znajomość rodzajów biznesplanów. Wyróżnia się trzy typy.

Pierwszy to biznesplan wstępny, który potrzebny jest do ustalenia kroków niezbędnych do podjęcia kroków działalności gospodarczej. Ma on na celu również sprawdzenie, czy jest zainteresowanie danym profilem działalności. Jest to dokument stosunkowo krótki. Średnio składa się z około dziesięciu stron. Zdecydowanie bardziej rozbudowany jest biznesplan pełny, który w zależności od wielkości firmy może sobie liczyć nawet czterdzieści stron. Jego stworzenie ma na celu pozyskanie środków od inwestorów. Jest to podstawa prowadzenie regularnej działalności. Trzecim, ostatnim typem biznesplanu jest biznesplan wewnętrzny. Jak sama nazwa wskazuje jest on tworzony na potrzeby firmy. Przydatny jest przy okazji planowania wzrostu oraz wprowadzania nowej usług. W dużej mierze opiera się na prognozach oraz analizach rynku pod określonym wcześniej kontem. Napisanie biznesplanu nie dla wszystkich jest sprawą prostą, dlatego istnieje wiele instytucji lub firm, które zajmują się tym zawodowo. Mimo że jest to usługa płatna jest to wydatek, który opłaca się ponieść. Od niego zależy przecież, czy nasze przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało w sposób prawidłowy.