Archiwum miesiąca Listopad, 2012

Czy można przełamać kryzys za pomocą biznesu domowego?

Kryzys zagląda coraz częściej do naszych portfeli nie zostawiając w nich wolnych zasobów. Wielu z nas martwi się o przetrwanie w najbliższych miesiącach. Nie są to obawy bezpodstawne. Nasza gospodarka już zwalnia, co jest sygnałem niepokojącym. Firmy zamiast zatrudniać starają się redukować koszty, zazwyczaj przez redukcję zatrudnienia. Co się dzieje ze zwolnionymi pracownikami- nie bardzo ich to obchodzi. Chcą bowiem utrzymać siebie i swoją pozycję na rynku, więc muszą by konkurencyjni. Najprostszym wyjściem są zwolnienia. Liczba osób pozostających bez pracy jest coraz wyższa. Sytuacji nie poprawiają mało stabilne umowy cywilno-prawne, które nie gwarantują uzyskiwania regularnych środków.

Sytuacja wielu ludzi staje się wobec takich uwarunkowań podbramkowa. Mogą oni zgłosić się po pomoc społeczną, albo też wziąć sprawy w swoje ręce i pomyśleć nad rozwinięciem własnego biznesu domowego. Obecnie bardzo wiele osób stara się dorobić w domu do swojej pensji, dla niektórych nawet taka praca stanowi podstawę budżetu rodziny. Może nie jest to atrakcyjne wyjście, zwłaszcza na początku rozpoczęcia działalności, ale z czasem zaczyna przynosić pozytywne efekty. Mowa tutaj o wszelkiego typu programach partnerskich, systemach MLM. Rozwój sieci odkrył nowe możliwości zarabiania pieniędzy i rozkręcania własnego biznesu. Inspiracji można szuka wszędzie. Decydując się na przystąpienie do programu partnerskiego, czy typowej piramidy MLM dajesz szansę nie tylko sobie, ale też umożliwiasz zarabianie szeregu innych osób. Tak to właśnie działa. Ryzyko ponoszone jest tu kwestią drugorzędną- liczy się bowiem w tych nieciekawych czasach efekt. Przy odpowiedniej determinacji z twojej strony i systematycznej promocji własnego biznesu z czasem możesz osiągnąć upragnioną niezależność finansową. Warto zaznaczy, że te działania powinny odbywać się długofalowo. Początkowo efekty mogą być dość mizerne, przez co większość osób rezygnuje z takiej formy zarabiania. Jednak odpowiednie nastawienie przyniesie po kilku miesiącach wymarzony efekt. Trzeba sobie jedynie postawi realny cel, a wtedy biznes domowy może stać się realny do urzeczywistnienia.

Jakie są efekty światowego kryzysu w Polsce?

To, że na świecie panuje kryzys wie chyba nawet dziecko. Media rozdmuchują te informacje i wpędzają w panikę zarówno zwykłych obywateli, jak i przedstawicieli firm. Wśród ekonomistów panuje przekonanie, że te pojawiające się co jakiś czas załamania gospodarek, szumnie nazywane kryzysami prowadzą do oczyszczania się samoistnego z patologicznych nawyków, narośli biurokracji, nadmiaru zatrudnienia i tym podobnych dewiacji gospodarczych. Ciężko jednak zgodzić się z tym jeśli pod uwagę bierze się Polskę zwłaszcza w kwestii zatrudnienia. Drodzy Państwo, gdzie można u nas zaobserwować przerost zatrudnienia ( chyba że w budżetówce)? W każdej niemal firmie są zwolnienia i były. Bardzo dawno nie mamy zagwarantowanej pewności i ciągłości pracy. Takie podejście nie sprzyja ani rozwojowi biznesu, ani zachowaniu płynności finansowej. Ekonomiści alarmują, że może by coraz gorzej, choć bardzo możliwe z ekonomicznego punktu widzenia jest to, że wyjdziemy z kryzysu mocniejsi. Na razie jednak sytuacja nie rysuje się zbyt różowo.

Rząd szuka oszczędności, gdzie tylko może, zazwyczaj kosztem najbiedniejszej części społeczeństwa. To w zarabiających najniższą krajową uderzają w głównej mierze podwyżki artykułów spożywczych, benzyny itp. Wielu, zwłaszcza starszych z rozmarzeniem wspomina czasy Gierkowskie, gdzie każdy miał prace i odpowiednie wynagrodzenie. Cóż z tego, ze trzeba było postać w kolejkach i nic nie można było dostać. Dziś półki sklepowe uginają się pod ciężarem przeróżnych towarów. Niestety coraz mniej jest nas na nie stać. Najrozsądniej bowiem jest wydawać tylko tyle, ile zarabiamy, zwłaszcza w tak trudnych okresach. Kryzys potęguje wzrost inflacji i wartość naszych pieniędzy z miesiąca na miesiąc spada. Kupujemy mniej, ale też skutkuje to zwolnieniem gospodarki. Nie da się wypracować idealnego modelu, gdyż mam wrażenie, że występuje szeroki rozdźwięk między oczekiwaniami rządzących, a możliwościami zwykłych konsumentów. Na nic tu wszelkie analizy ekonomiczne. Sytuacja jest prosta- dajcie nam pracę i godziwe zarobki- wtedy będziemy kupować, a kraj będzie się rozwijał. W przeciwnym razie może nas spotka ten sam los, co Grecję.

Sposób na podreperowanie własnego budżetu

Budżety wielu rodzin są niesamowicie ograniczone. Każde wyjście na zakupy to istna mordęga, zapisywanie wydatków na karteczkach, nieustanne zwracanie uwagi na ceny produktów. Niestety w najbliższym czasie raczej lepiej nie będzie. Wielu z nas chcąc troszkę podreperować swoją sytuację finansową zaciąga różnego rodzaju pożyczki, kredyty konsumenckie, poprzez co pakuje się nieraz w znacznie większe problemy, niż miał przed zaciągnięciem zobowiązań. Kredyt, czy pożyczka ratuje faktycznie sytuację, gdy gotówka potrzebna jest nam natychmiast, jednak w dłuższym czasie trzeba wziąć pod uwagę to, że kolejne wynagrodzenia będą obciążone spłatą zadłużenia. Niestety nic za darmo nie ma. Jest jednak kilka prostych sposobów, dzięki którym można Dość sporo zaoszczędzić na codziennych i niecodziennych zakupach.

Często zakupy robimy pod wpływem emocji, bez zastanowienia. W czasach kryzysu to nie jest dobre rozwiązanie. Każda wyprawa do sklepu musi by gruntownie zaplanowana i przemyślana. Najlepiej jest robić listy najpotrzebniejszych i niezbędnych sprawunków i ściśle się ich trzymać. Dzięki temu nie wydamy pieniędzy na czasem niepotrzebne przedmioty. Planowanie to podstawa każdego budżetu. Zakupy rób tylko wtedy, gdy masz wolny czas. Jeśli się spieszysz- wydasz więcej. Swobodne przejście po sklepach da ci pewność, że kupisz to co ci naprawdę jest potrzebne. Najważniejsze jednak jest to, żeby kupować tylko tyle, ile jesteśmy w stanie wykorzystać. Kupowanie na zapas w wielu przypadkach kończy się wyrzucaniem przeterminowanych produktów. Są to więc wyrzucone pieniądze, a na takie coś nas nie stać i nie jest to zachowanie ekonomiczne, zwłaszcza, że duża część globu boryka się z problemem głodu. Kolejny sposób na ograniczenie wydatków to gotówka. Realne pieniądze trzymane we własnych rękach dają realny obraz tego, ile możemy wydać. Płacenie karta dla wielu jest abstrakcją, zanika gdzieś po drodze wartość pieniądza. Zawsze też możesz starać się troszeczkę potargować. Dzięki temu w skali miesiąca mogą pozostać ci w portfelu całkiem spore oszczędności, które możesz odłożyć na specjalną okazję.

Biznes na autostradzie- już nie tak lukratywny

Założenia rządu odnośnie rozwoju infrastruktury drogowej były wspaniałe. Miały powstać kilometry nowych dróg, wygodne autostrady, dzięki którym podróżowanie miało odbywać się łatwiej, bardziej komfortowo i szybciej. Niestety wszystko spełzło na planach. Pomijając kwestie zasadnicze, że choć udało się oddać do użytku część planowanych inwestycji drogowych, to jednak większość stoi w miejscu. Autostradowy biznes miał być szansą dla naszych lokalnych biznesów. Do przetargów stawały setki firm. Wyłoniono „najlepsze” oferty. Dziś widoczne są skutki podjętych decyzji. Zwłaszcza na autostradzie A1, gdzie  prace zostały wstrzymane i nie widać żadnych postępów. A inwestorzy, podwykonawcy? Praca przy budowie jawiła się jako lukratywny biznes- teraz pozostała rozpacz. Wielkie firmy nadzorujące budowę się wycofały, nie dotrzymały warunków umowy, wiele ogłosiło upadłość nie wypłacając przy tym wynagrodzenia mniejszym podwykonawcom, którymi byli zazwyczaj lokalni przedsiębiorcy.

Budowa autostrady miała być ich szansą na wybicie się, pokazanie własnych możliwości i osiągnięcie realnych dochodów. Dziś sami są w podbramkowej sytuacji, bowiem bezskutecznie starają się o wypłatę zaległych należności. Cierpią na tym nie tylko spółki, ale też i zwykli ludzie, którzy nierzadko w ciężkich warunkach pracowali po kilkanaście godzin dziennie bez regularnie wypłacanego wynagrodzenia. Coś takiego możliwe jest chyba tylko w Polsce. W następnym czasie większość firm zastanowi się dokładnie, czy podjąć się lukratywnego w pierwszym odczuciu zadania, czy też zachowawczo, z mniejszym potencjalnym zyskiem działać jak dotychczas na gruncie lokalnym. W obecnych czasach bowiem płynność finansowa jest niezbędna do utrzymania swojej pozycji na rynku. Cóż z tego, że część firm otrzymała swoje należności. Opieszałość wiele doprowadziła do postawienia w stan likwidacji, a uzyskane środki zasiliły syndyk likwidawczy, tak by firma mogła zaspokoić wierzycieli. Autostrady moi państwo to nie są lukratywne biznesy- czasem stawia się na szale własne być albo nie być. Dlatego należy szczególnie uważać przy podejmowaniu decyzji o dołączeniu do ekipy budującej.

Co jest najważniejsze podczas budowania biznesu w Internecie?

Marzenia o niezależności finansowej, samodzielnym ustalaniu sobie planu dnia i robieniu tego, co naprawdę się lubi dotyczą większości społeczeństwa. Uwarunkowane jest to tym, że obecny rynek nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Pracownicy traktowani są jak roboty- mają zwiększać wydajność, dokładane są im nowe obowiązki, przy jednoczesnym spadku albo w najlepszych wypadkach stagnacji na jednym poziomie płac. Długo w takim systemie nie da się normalnie funkcjonować, gdyż prowadzi on do różnego typu dewiacji. Szansą na pokonanie złej passy i odniesienie biznesowego sukcesu jest założenie działalności w Internecie. Internet daje niesamowite możliwości odnośnie kreowania naszego wizerunku. Jest to jakby globalny rynek, na którym spotykają się oferujący towary czy usługi oraz zainteresowani ich nabyciem kupujący. Jednak budując swój internetowy biznes warto dokładnie zastanowić się czego oczekujemy. Niezbędny będzie biznes plan, który wykaże z czym będziemy musieli się zmierzyć. Warto w nim zaznaczyć swoje oczekiwania i cel do którego będziemy dążyć, oraz czasowe założenia, kiedy cel ten chcemy osiągnąć.

Musisz zastanowić się również co możesz zaoferować zainteresowanym twoją oferta i w jaki sposób w ogóle zaistniejesz w wirtualnej rzeczywistości. Bez wyznaczenia tych wszystkich składników, pójście na przysłowiowy żywioł może się dla ciebie skończyć niezbyt korzystnie. Odpowiednia strona jest podstawą- to za jej pomocą będziesz komunikował się z potencjalnymi klientami. Powinny na niej znaleźć się niezbędne informacje o twojej działalności przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Zbyt duże nagromadzenie treści i jej zagmatwanie zniechęci użytkownika do zapoznania się z twoją ofertą. Musisz również wyraźnie zaznaczyć dlaczego to właśnie z twojej oferty powinni korzystać internauci. Inwestycja we właściwe pozycjonowanie strony przyniesie pożądane rezultaty. Im wyżej będziesz w wyszukiwarce, tym więcej osób do ciebie dotrze. Najważniejsze bowiem podczas budowania internetowego biznesu jest zaistnienie w sieci, gdy będziesz na dalszych pozycjach w wyszukiwarce masz małe szanse na odniesienie sukcesu.