Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie własnego biznesu?

Własny biznes jest marzeniem wielu z nas. Kusi niezależność finansowa i niezwykłe zyski. Jaka jest w tym wszystkim prawda, a ile mitu- wiedzą jedynie ci, którzy spróbowali. Statystycznie ponad połowa nowych firm plajtuje w ciągu pierwszego roku działalności. Tylko nieliczne utrzymają się na rynku i stworzą realną konkurencję na zastanym rynku. Przyczyn takie stanu jest wiele, główne to nieznajomość zasad funkcjonowania i zarządzania firmą. Klienci nie przyjdą do nas sami- musimy się im pokazać, udowodnić, że jesteśmy lepsi, mamy lepszy produkt, coś musi nas wyróżniać z tłumu. Jeśli sami nie potrafimy wymienić swoich zalet, to na pewno nie zrobią tego za nas potencjalni klienci- wybiorą sprawdzone rozwiązania. Jeśli jednak mimo wszystko dalej chcesz się usamodzielnić i otworzy własny biznes możesz ubiegać się o pomoc w jego uruchomieniu.

Powiatowe Urzędy Pracy wspierają tego typu inicjatywy. Choć dofinansowanie nie jest zbyt wysokie- dużo chętnych- to jednak wystarcza na rozpoczęcie konkretnych działań. To, co musisz mieć opracowane do perfekcji, to biznes plan. Jest on niezbędny przy realizacji marzeń o własnej firmie. Wiele osób na tym etapie rezygnuje z tego pomysłu, bowiem dobry biznes plan wykaże sensowność podejmowania ryzyka i otwierania biznesu. Jeśli rekonesans wśród potencjalnych odbiorców nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a na rynku jest dużo podobnych produktów, czy usług nie masz raczej szans, by się utrzymać przez wymagany okres roku, chyba, że będziesz dokładał do biznesu z własnej kieszeni.  Jeśli jednak twój plan strategiczny wpisuje się w potrzeby konsumentów i jest to dziedzina niszowa- wtedy masz szansę zaistnieć jako przedsiębiorca. Musisz pobrać w urzędzie niezbędne wnioski i skrupulatnie je wypełnić. Każdy błąd działa na twoja niekorzyść. Warto zgłaszać się do tego programu już na początku roku, gdy PUP dostaje zastrzyk nowych środków- jest wtedy większa szansa niż pod koniec roku na otrzymanie dofinansowania. Jeśli twój plan się spodoba i uzyska akceptację, wtedy możesz zacząć konkretne działania.

3 komentarze do “Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie własnego biznesu?”

  1. wiśta-wio napisał(a):

    jak jest z tymi dotacjami, łatwo je dostać?

  2. Brychu napisał(a):

    niestety sprawa nie jest taka prosta, musisz dowiadywać się w lokalnym PUPie, ale chyba im mniejsza miejscowość tym łatwiej

  3. ponoć napisał(a):

    mam podobne zdanie jak poprzednik

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc napisać komentarz.