Archiwum wpisów w kategorii: ‘Biznes’

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie własnego biznesu?

Własny biznes jest marzeniem wielu z nas. Kusi niezależność finansowa i niezwykłe zyski. Jaka jest w tym wszystkim prawda, a ile mitu- wiedzą jedynie ci, którzy spróbowali. Statystycznie ponad połowa nowych firm plajtuje w ciągu pierwszego roku działalności. Tylko nieliczne utrzymają się na rynku i stworzą realną konkurencję na zastanym rynku. Przyczyn takie stanu jest wiele, główne to nieznajomość zasad funkcjonowania i zarządzania firmą. Klienci nie przyjdą do nas sami- musimy się im pokazać, udowodnić, że jesteśmy lepsi, mamy lepszy produkt, coś musi nas wyróżniać z tłumu. Jeśli sami nie potrafimy wymienić swoich zalet, to na pewno nie zrobią tego za nas potencjalni klienci- wybiorą sprawdzone rozwiązania. Jeśli jednak mimo wszystko dalej chcesz się usamodzielnić i otworzy własny biznes możesz ubiegać się o pomoc w jego uruchomieniu.

Powiatowe Urzędy Pracy wspierają tego typu inicjatywy. Choć dofinansowanie nie jest zbyt wysokie- dużo chętnych- to jednak wystarcza na rozpoczęcie konkretnych działań. To, co musisz mieć opracowane do perfekcji, to biznes plan. Jest on niezbędny przy realizacji marzeń o własnej firmie. Wiele osób na tym etapie rezygnuje z tego pomysłu, bowiem dobry biznes plan wykaże sensowność podejmowania ryzyka i otwierania biznesu. Jeśli rekonesans wśród potencjalnych odbiorców nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a na rynku jest dużo podobnych produktów, czy usług nie masz raczej szans, by się utrzymać przez wymagany okres roku, chyba, że będziesz dokładał do biznesu z własnej kieszeni.  Jeśli jednak twój plan strategiczny wpisuje się w potrzeby konsumentów i jest to dziedzina niszowa- wtedy masz szansę zaistnieć jako przedsiębiorca. Musisz pobrać w urzędzie niezbędne wnioski i skrupulatnie je wypełnić. Każdy błąd działa na twoja niekorzyść. Warto zgłaszać się do tego programu już na początku roku, gdy PUP dostaje zastrzyk nowych środków- jest wtedy większa szansa niż pod koniec roku na otrzymanie dofinansowania. Jeśli twój plan się spodoba i uzyska akceptację, wtedy możesz zacząć konkretne działania.

Czy można przełamać kryzys za pomocą biznesu domowego?

Kryzys zagląda coraz częściej do naszych portfeli nie zostawiając w nich wolnych zasobów. Wielu z nas martwi się o przetrwanie w najbliższych miesiącach. Nie są to obawy bezpodstawne. Nasza gospodarka już zwalnia, co jest sygnałem niepokojącym. Firmy zamiast zatrudniać starają się redukować koszty, zazwyczaj przez redukcję zatrudnienia. Co się dzieje ze zwolnionymi pracownikami- nie bardzo ich to obchodzi. Chcą bowiem utrzymać siebie i swoją pozycję na rynku, więc muszą by konkurencyjni. Najprostszym wyjściem są zwolnienia. Liczba osób pozostających bez pracy jest coraz wyższa. Sytuacji nie poprawiają mało stabilne umowy cywilno-prawne, które nie gwarantują uzyskiwania regularnych środków.

Sytuacja wielu ludzi staje się wobec takich uwarunkowań podbramkowa. Mogą oni zgłosić się po pomoc społeczną, albo też wziąć sprawy w swoje ręce i pomyśleć nad rozwinięciem własnego biznesu domowego. Obecnie bardzo wiele osób stara się dorobić w domu do swojej pensji, dla niektórych nawet taka praca stanowi podstawę budżetu rodziny. Może nie jest to atrakcyjne wyjście, zwłaszcza na początku rozpoczęcia działalności, ale z czasem zaczyna przynosić pozytywne efekty. Mowa tutaj o wszelkiego typu programach partnerskich, systemach MLM. Rozwój sieci odkrył nowe możliwości zarabiania pieniędzy i rozkręcania własnego biznesu. Inspiracji można szuka wszędzie. Decydując się na przystąpienie do programu partnerskiego, czy typowej piramidy MLM dajesz szansę nie tylko sobie, ale też umożliwiasz zarabianie szeregu innych osób. Tak to właśnie działa. Ryzyko ponoszone jest tu kwestią drugorzędną- liczy się bowiem w tych nieciekawych czasach efekt. Przy odpowiedniej determinacji z twojej strony i systematycznej promocji własnego biznesu z czasem możesz osiągnąć upragnioną niezależność finansową. Warto zaznaczy, że te działania powinny odbywać się długofalowo. Początkowo efekty mogą być dość mizerne, przez co większość osób rezygnuje z takiej formy zarabiania. Jednak odpowiednie nastawienie przyniesie po kilku miesiącach wymarzony efekt. Trzeba sobie jedynie postawi realny cel, a wtedy biznes domowy może stać się realny do urzeczywistnienia.

Biznes na autostradzie- już nie tak lukratywny

Założenia rządu odnośnie rozwoju infrastruktury drogowej były wspaniałe. Miały powstać kilometry nowych dróg, wygodne autostrady, dzięki którym podróżowanie miało odbywać się łatwiej, bardziej komfortowo i szybciej. Niestety wszystko spełzło na planach. Pomijając kwestie zasadnicze, że choć udało się oddać do użytku część planowanych inwestycji drogowych, to jednak większość stoi w miejscu. Autostradowy biznes miał być szansą dla naszych lokalnych biznesów. Do przetargów stawały setki firm. Wyłoniono „najlepsze” oferty. Dziś widoczne są skutki podjętych decyzji. Zwłaszcza na autostradzie A1, gdzie  prace zostały wstrzymane i nie widać żadnych postępów. A inwestorzy, podwykonawcy? Praca przy budowie jawiła się jako lukratywny biznes- teraz pozostała rozpacz. Wielkie firmy nadzorujące budowę się wycofały, nie dotrzymały warunków umowy, wiele ogłosiło upadłość nie wypłacając przy tym wynagrodzenia mniejszym podwykonawcom, którymi byli zazwyczaj lokalni przedsiębiorcy.

Budowa autostrady miała być ich szansą na wybicie się, pokazanie własnych możliwości i osiągnięcie realnych dochodów. Dziś sami są w podbramkowej sytuacji, bowiem bezskutecznie starają się o wypłatę zaległych należności. Cierpią na tym nie tylko spółki, ale też i zwykli ludzie, którzy nierzadko w ciężkich warunkach pracowali po kilkanaście godzin dziennie bez regularnie wypłacanego wynagrodzenia. Coś takiego możliwe jest chyba tylko w Polsce. W następnym czasie większość firm zastanowi się dokładnie, czy podjąć się lukratywnego w pierwszym odczuciu zadania, czy też zachowawczo, z mniejszym potencjalnym zyskiem działać jak dotychczas na gruncie lokalnym. W obecnych czasach bowiem płynność finansowa jest niezbędna do utrzymania swojej pozycji na rynku. Cóż z tego, że część firm otrzymała swoje należności. Opieszałość wiele doprowadziła do postawienia w stan likwidacji, a uzyskane środki zasiliły syndyk likwidawczy, tak by firma mogła zaspokoić wierzycieli. Autostrady moi państwo to nie są lukratywne biznesy- czasem stawia się na szale własne być albo nie być. Dlatego należy szczególnie uważać przy podejmowaniu decyzji o dołączeniu do ekipy budującej.

Zamiast leniuchowania, własny biznes!

Wiele bezrobotnych osób nie robi nic, tylko siedzi na kanapie i ogląda telewizję. Przejrzeli już wszystkie gazety z ogłoszeniami o pracy, nie znaleźli tam nic interesującego, więc przestali się łudzić, że może jednak ktoś ich zatrudni. Mają nadzieję, że małżonka, czy mąż, zarobią wystarczająco i oni nie będą musieli się już fatygować, więc się marnują w domu. Nie biorą w ogóle pod uwagę, jak dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad rozkręceniem swojego własnego biznesu. Każdy jest w czymś dobry. Jedna osoba zna się na komputerach, inna umie pięknie szydełkować, a kolejna doskonale opiekuje się dziećmi, te zaś ją uwielbiają. I mimo to, żadne z nich, nie ma pracy. A może by tak zastanowić się właśnie nad wykorzystaniem swoich umiejętności i nad założeniem biznesu? Zwłaszcza, że wciąż, dzięki Unii Europejskiej, możemy to zrobić nie posiadając w ogóle lub niski wkład własny. Unia oferuje tak liczne programy operacyjne, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli nie wie zaś, jak szukać tego typu informacji w Internecie, wystarczy udać się do najbliższego centrum informacyjnego Unii Europejskiej. Znajdują się one we większości średnich i dużych miast w Polsce. Pracują w nich kompetentni ludzie, którzy na pewno doradzą, czy z naszymi umiejętnościami, mamy szansę skorzystać z unijnych dotacji. Co ważniejsze, trzeba się z tym pospieszyć. Obecna perspektywa finansowa dobiega końca, a nie wiadomo, że w kolejne, Unia daje będzie tak hojna i chętna wspierać aktywnych potencjalnych przedsiębiorców. Jeśli zaś okaże się, że nie mamy możliwości dostać dotacji, zawsze można skorzystać z jednego z licznych kredytów, które udzielane są na bardzo korzystnych warunkach. Nie można zatem myśleć, że nasze talenty są niewystarczające, by założyć firmę lub, że to co umiemy, nie pozwoli na założenie firmy. Pomysłów na biznes są tysiące, najważniejsze to spróbować i dać sobie szansę na osiągnięcie pierwszego sukcesu. Bierne czekanie i myślenie, że praca przyjdzie sama, jest bezsensowne. A biznes czeka!

Pomysł na biznes – agencja pośrednicząca

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat rodzajów biznesu, który warto założyć, ponieważ może on okazać się interesujący dla klienta. Przykładowo można wskazać, na różnego rodzaju biznes polegający na założeniu agencji pośredniczącej w poszukiwaniu opiekunek nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych, którzy wymagają całodziennej opieki. Zwłaszcza ta druga grupa ostatnio cieszy się powodzeniem. Żeby założyć taką agencję nie trzeba mieć wielkiego kapitału, ponieważ tak naprawdę potrzebny jest tylko niedużych rozmiarów lokal oraz telefon i komputerem z dobrym łączem, za pomocą których będziemy się kontaktować z zainteresowanymi. Zgodnie ze statystykami, agencje pośredniczące zarabiają pieniądze w przedziale od 300 złotych do nawet 1000 zł każdorazowo, czyli w przypadku każdego pośrednictwa. Zdarza się, że czasem potrąca się określony procent z pierwszej wypłaty zatrudnionej opiekunki. Najciekawsze jest to, że największy popyt na takie agencje wcale nie jest w Warszawie, jako stolicy, czy innych wielkich miastach, jak Kraków, Łódź, czy Poznań.

Oczywiście tam zapotrzebowanie jest również, ale to przede wszystkim w średnich miastach, zgodnie z prognozami, biznes tego typu, ma szansę się przyjąć. Wiele młodych małżeństw, którzy osiągnęli już stabilność finansową, bardzo często ma problem ze znalezieniem profesjonalnej niani dla swojego dziecka. Nie chcą go powierzać w ręce nastolatki, która tylko dorabia do kieszonkowego, lecz preferują wykwalifikowaną opiekunkę, która nie tylko będzie troszczyć się o ich dziecko, ale na przykład nauczy go również podstaw obcego języka. Podoba sytuacja ma się z osobami starszymi. Często potrzebują częściowej opieki, której nie mogą im zapewnić ich dzieci, które wciąż pracują. Warto jest wtedy zatrudnić opiekunkę, która pojawi się w mieszkanie starszej osoby w określonych godzinach, zajmie się nią, a także dotrzyma jej towarzystwa. Tylko gdzie szukać takich osób? Właśnie dlatego, biznes polegający na założeniu agencji pośredniczącej, jest dobrym pomysłem.