Archiwum wpisów w kategorii: ‘Konta bankowe’

Waluty w pigułce dla laika

Kiedyś pożądaną walutą były dolary. Wyznaczały pewien prestiż społeczny i odzwierciedlały pozycję społeczną. Za dolary można było kupić zdecydowanie więcej niż za naszą rodzimą walutę. Korzystali na tym zwłaszcza pośrednicy. No chyba, że ktoś miał rodzinę w Stanach, która przysyłała pieniądze i nie zostały one skonfiskowane na którymś etapie przesyłu. Dziś na całym świecie możliwa jest wymiana na każdej płaszczyźnie życia, również ekonomicznej, a co za tym idzie przepływ walut nie jest ograniczony. Każdy może wyjechać do innego kraju, czy wrócić do Polski i w określonym punkcie wymieni walutę. Jest to mniej lub bardziej korzystne w zależności od kursu w danym dniu. Moja babcia nie potrafi odnaleźć się w tych ekonomicznych i finansowych zagadnieniach. Nie potrafiła zresztą ogarnąć wymiany pieniędzy w naszym rodzimym kraju. Dla wielu również jest to dość skomplikowany mechanizm. Na jakiej bowiem podstawie ktoś twierdzi, że złotówka słabnie i tyle musimy zapłacić za wymianę na inną walutę?  Wyjaśniam więc- o kursach określonych walut decydują zbilansowane siły rynkowe.

Związane są one z całą sferą gospodarczą w danym kraju, w tym ze stanem i kondycją publicznych finansów. Analiza wszystkich czynników przez główny ośrodek, w naszym kraju poprzez Narodowy Bank Polski, prowadzi do ustalenia najbardziej korzystnego w danym momencie kursu walutowego. Publikacje odnośnie określonych wartości ogłasza się regularnie. Czasem sytuacja może ulec zmianie nawet z dnia na dzień. Ośrodki centralne mają do dyspozycji przy ustalaniu kursu różne możliwości. Mogą skorzystać z mechanizmu kursu stałego, gdzie ceny ustalane są stabilne. Alternatywą jest kurs płynny- z którym ściśle wiążą się określenia silnej i mocnej waluty. Jest to uzależnione od podaży i popytu na dane waluty obce. Jeśli obserwuje się wyższą podaż, wtedy złoty się umacnia, jeśli popyt przewyższa podaż wtedy złotówka słabnie. Dzięki temu w kantorach nieustannie ceny skupu i sprzedaży obcych walut ulegają zmianie. Ten właśnie model wpisał się w politykę pieniężną NBP.  Nie jest to trudne, wystarczy chwilę się nad tym zatrzymać.

Konta interetowe.

Mało, kto wie, od kiedy na rynek zostały wprowadzone internetowe konta bankowe, a zostały wprowadzone dokładnie 14 lat temu. Jest to opcja bardzo korzystna dla klienta z racji, iż nie musi on za każdym razem odwiedzać bank by wykonać jakąś operację. W Polsce z kont internetowych do konta bankowego korzysta prawie 20mln ludzi, jednak nie wszyscy korzystają z niego aktywnie, bo zaledwie połowa z nich. Choć technika idzie do przodu wielu ludzi nadal obawia się korzystać z konta internetowego, najczęściej obawiają się o to, że ktoś niepożądany wejdzie na ich konto i dokona jego oczyszczenia. Cały ten strach jest bardzo przesadzony gdyż bankowość polska zwraca bardzo dużą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa swoim klientom. Do samych ataków dochodzi strasznie rzadko i są od razu eliminowane. Również sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo stosując się do kilku zasad.

Banki działające na polskim rynku stosują różne metody zabezpieczeń, jedną z nich jest logowanie do konta, gdyby komuś udało się na nasze konto zalogować nic mu to nie da z racji, iż musiałby on potwierdzić przelew za pomocą kodu zdrapki czy też SMS. Bez potwierdzenia transakcji nie zrobi nic. Bardzo często używane są przez nasze banki kody zwane tokenami. Generator takiego kodu może być zainstalowany w telefonie komórkowym. Większość banków jednak preferuje sms, dlatego do naszego konta będzie potrzebny nam telefon. Stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa na pewno naszym pieniądzom na koncie nic nie zagrozi. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym by mieć zainstalowanego na komputerze antywirusa oraz firewalla. Pomoże Ci to szybko zauważyć próbę wejścia na Twoje konto gdyż wszystko jest monitorowane. Musisz pamiętać także o tym by nikomu nie podawać swojego hasła nikomu, żaden bank nie będzie wymagał od nas kiedykolwiek jego podania, a gdy dojdzie do nas taki mail, musimy go zgłosić odpowiednim organom. Nie powinieneś także używać do logowania się na swoje konto publicznych komputerów. Musisz również patrzeć na to czy w panelu logowania nie doszło do jakichś zmian oraz czy przy adresie znajduje się informacja o certyfikacie.