Posty otagowane słowem ‘gospodarka’

Jakie są efekty światowego kryzysu w Polsce?

To, że na świecie panuje kryzys wie chyba nawet dziecko. Media rozdmuchują te informacje i wpędzają w panikę zarówno zwykłych obywateli, jak i przedstawicieli firm. Wśród ekonomistów panuje przekonanie, że te pojawiające się co jakiś czas załamania gospodarek, szumnie nazywane kryzysami prowadzą do oczyszczania się samoistnego z patologicznych nawyków, narośli biurokracji, nadmiaru zatrudnienia i tym podobnych dewiacji gospodarczych. Ciężko jednak zgodzić się z tym jeśli pod uwagę bierze się Polskę zwłaszcza w kwestii zatrudnienia. Drodzy Państwo, gdzie można u nas zaobserwować przerost zatrudnienia ( chyba że w budżetówce)? W każdej niemal firmie są zwolnienia i były. Bardzo dawno nie mamy zagwarantowanej pewności i ciągłości pracy. Takie podejście nie sprzyja ani rozwojowi biznesu, ani zachowaniu płynności finansowej. Ekonomiści alarmują, że może by coraz gorzej, choć bardzo możliwe z ekonomicznego punktu widzenia jest to, że wyjdziemy z kryzysu mocniejsi. Na razie jednak sytuacja nie rysuje się zbyt różowo.

Rząd szuka oszczędności, gdzie tylko może, zazwyczaj kosztem najbiedniejszej części społeczeństwa. To w zarabiających najniższą krajową uderzają w głównej mierze podwyżki artykułów spożywczych, benzyny itp. Wielu, zwłaszcza starszych z rozmarzeniem wspomina czasy Gierkowskie, gdzie każdy miał prace i odpowiednie wynagrodzenie. Cóż z tego, ze trzeba było postać w kolejkach i nic nie można było dostać. Dziś półki sklepowe uginają się pod ciężarem przeróżnych towarów. Niestety coraz mniej jest nas na nie stać. Najrozsądniej bowiem jest wydawać tylko tyle, ile zarabiamy, zwłaszcza w tak trudnych okresach. Kryzys potęguje wzrost inflacji i wartość naszych pieniędzy z miesiąca na miesiąc spada. Kupujemy mniej, ale też skutkuje to zwolnieniem gospodarki. Nie da się wypracować idealnego modelu, gdyż mam wrażenie, że występuje szeroki rozdźwięk między oczekiwaniami rządzących, a możliwościami zwykłych konsumentów. Na nic tu wszelkie analizy ekonomiczne. Sytuacja jest prosta- dajcie nam pracę i godziwe zarobki- wtedy będziemy kupować, a kraj będzie się rozwijał. W przeciwnym razie może nas spotka ten sam los, co Grecję.

Co to jest i skąd się bierze inflacja?

W mediach nieustannie mówi się o inflacji. Wielu z nas nie wie w ogóle co ten termin oznacza i skąd ona się bierze. Warto jednak uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla sytuacji ekonomicznej całego kraju, w tym również dla naszych osobistych finansów. Niestety wskaźniki pokazują bowiem, że inflacja najwięcej godzi w zwykłego obywatela. Co ten termin wobec tego oznacza?

Inflacja to mówiąc najprostszym językiem obniżanie wartości pieniądza. Przykład jest bardzo prosty- każdego dnia kupujemy różne produkty. W zależności od wielu czynników cena każdego z nich z roku na rok się zmienia, zazwyczaj na nasza niekorzyść. Cena powiedzmy masła za rok będzie wyższa niż ta, którą teraz musimy zapłacić. Ma to dość znaczący oddźwięk w naszych osobistych portfelach. Ekonomiści na tej podstawie określają inflację. Ogólnie za te same pieniądze nie jesteśmy w stanie zakupić danego produktu- jego cena jest bowiem wyższa. Co jednak wpływa na taką sytuację? Przypomnijmy sobie kryzys, który dotknął nasze państwo w XX wieku. Wtedy wartość pieniądza spadała lawinowo. Wskaźniki inflacji były zatrważające. W obecnych czasach nie jest tak źle, ale mogłoby by lepiej. Inflacja zależy bowiem od wielu czynników. Im więcej drukujemy i emitujemy pieniędzy, tym mniejszą mają one wartość. Pieniądze te nie mają bowiem żadnego pokrycia. W niektórych krajach, gdzie system ekonomiczny uzależniony jest od zasobów przyrodniczych inflację wywołuje gwałtowny wzrost cen surowców. Sytuacja, w której wydatki przewyższają wpływy państwa również sprzyja wzrostowi inflacji. Decydujące jednak w tempie wzrostu tego wskaźnika ma działanie Banku Centralnego, który przesadnie czasem obniża stopy procentowe. Mieszkańcy dzięki temu chętniej i łatwiej się zadłużają poprzez zaciąganie kredytów, czy pożyczek, które nie zawsze dobrze wpływają na całokształt gospodarki. Tam, gdzie na danym polu działania jakaś firma ma monopol może dowolnie manewrować cenami produktów- co również wpływa na wzrost inflacji. Skutki nadmiernego spadku wartości pieniądza mogą by dramatyczne dla każdego z nas osobna oraz na całą politykę ekonomiczną naszego kraju. Niestety doświadczenia z ubiegłych lat pokazały, ze inflacji nie da się unikną, można jedynie ograniczać jej wzrost, by nie przeszkadzała w codziennym życiu.