Posty otagowane słowem ‘pomysły’

Wypożyczalnia rowerów pomysłem na biznes

Pomysły na założenie własnego biznesu są różnorakie. Czasem wymagają większego kapitału, czasem odpowiedniego wykształcenia, czy smykałki do prowadzenia tego typu interesu. Niektóre jednak są tak proste, że wydawałoby się, nie mają szansy na powodzenie. A jednak wiele osób rozpoczyna taki biznes i szybka zaczyna osiągać pierwsze przychody. Tego typu biznesem jest przydomowa wypożyczalnia rowerów. I choć zazwyczaj działa tylko w określonych porach roku, od wiosny, do późnego lata, osoby, które rozkręciły taką działalność podkreślają, że ich prosty pomysł było prostu genialny. Taka wypożyczalnia rowerów funkcjonuje zazwyczaj na dwa sposoby. Można przyjść, zarezerwować i wypożyczyć rower, albo na przykład dana firma dzwoni i zamawia rowery. Pierwszy sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku wczasowiczów, którzy przyjechali do danej miejscowości spędzić swój urlop. Jako że nie chcą całego dnia przeleżeć nad jeziorem, czy nad morzem, decydują się na wypożyczenie roweru na godzinę lub na cały dzień i zwiedzenie w ten sposób okolicy.

Często również rodzice wypożyczają rowery dla swoich dzieci, by te grzecznie pojeździły sobie po okolicy, a oni w tym czasie mają możliwość porozmawiać i poodpoczywać z innymi wczasowiczami. Druga opcja zaś, zazwyczaj stosowana jest przed większe pensjonaty, które często wypożyczają od małych firm rowery, gdy na dany weekend przyjeżdżają na konferencje firmy, odbywa się szkolenie lub po prostu pojawiło się więcej wczasowiczów. W takim wypadku, zazwyczaj wynajmują w wypożyczalni na cały dzień nawet cały komplet rowerów, często kilkanaście sztuk. Często wypożyczalnia sama przywozi im te rowery, tym samym zdobywa klientów, którzy lubią dobre, fachowe usługi. Najciekawszym elementem zaś jest to, że jedynym kosztem, by uruchomić taki biznes, jest zakup rowerów. Bardzo często można jest kupić za naprawdę przyzwoitą cenę, zatem uruchomienie własnej wypożyczalni rowerów jest naprawdę ciekawym, niedrogim biznesem. Trzeba mieć tylko pomysł, jak zachęcić klientów do korzystania z jej usług.

Jakie cechy powinien mieć dobry biznesplan.

Biznesplan jest pierwszym dokumentem jaki wykonywany jest przez osobę, która pragnie otworzyć swoją własną działalność gospodarczą. W nim zamieszczane są strategie działania oraz prognozy wydatków oraz ewentualnych przychodów. Biznesplan musi spełniać kilka istotnych wymagań by można było powiedzieć, że jest on przygotowany w należyty sposób. Przede wszystkim nie może mieć on znamion amatorszczyzny. Odpowiedni wygląd biznesplanu musi dawać zaufanie kontrahentom oraz bankom, które bardzo często udzielają kredytów na rozpoczęcie działalności. Biznesplan to swego rodzaju wizytówka. Osoba, która go przeczyta może mieć po nim stwierdzić, czy dana osoba jest przygotowana do prowadzenia interesu w sposób profesjonalny. Ważne jest również to by osoba, która będzie przeglądać ten dokument nie została zanudzona nadmiarem zbędnych informacji, które się w nim pojawiają. Przeczytanie całego dokumentu powinno zająć około godziny. Konieczne jest to by zawierał jedynie najpotrzebniejsze informacje. Mniej istotne lub zbyt szczegółowe powinny być pomijane.

Biznesplan to nie tylko same dane, ale także oprawa graficzna. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie go o kilka rysunków oraz wykresów, które dadzą lepszy pogląd na daną sytuację i przedstawią dane w sposób bardziej klarowny. Plan działalności jest sprawą niezwykle poważną. Nie jest to laurka wystawiana w celu przekonania potencjalnych kontrahentów. W takim dokumencie trzeba zawrzeć wszystkie kwestie, nawet te najbardziej niewygodne. Kontrahent oraz kredytodawca powinien mieć świadomość tego jakie są zagrożenia dla tego biznesu oraz jak biznesmen będzie próbować je zneutralizować. Przygotowanie profesjonalnego biznesplanu może się okazać zadaniem niezwykle czasochłonnym oraz trudnym. Konieczne jest zamieszczenie w nim wiarygodnych danych, których weryfikacja może potrafić trochę czasu. Czasem nie warto samodzielnie podejmować się tego zadania, a spróbować skorzystać z porad specjalistów, którzy tworzeniem biznesplanów zajmują się zawodowo już od kilku lat. Oni swoim doświadczeniem dają nam gwarancję biznesplanu spełniającego wszystkie normy.