Posty otagowane słowem ‘wiedza’

Zwodnicze finanse

Codziennie finanse, to rzecz, która spędza pani domu sen z powiek. Każda gospodyni bowiem chciałaby mądrze i ekonomicznie zarządzać domowymi finansami, jednak nie zawsze jest to łatwe. Wiele kobiet nie ma pojęcia, w jak prosty sposób wydają pieniądze, które tak naprawdę nie muszą być wydane i mogłyby zasilić domowy rezerwowy budżet. Gdzie zatem wypływa najwięcej pieniędzy? O dziwo, bardzo często winne są promocje. Oszczędna pani domu przegląda różne gazetki oferowane przez hipermarkety, a potem zachęcona atrakcyjnymi cenami, na koniec tygodnia, kieruje swoje kroki właśnie do centrum handlowego. I być może rzeczywiście uda jej się kupić taniej pierś z kurczaka, słodycze na dzieciaków, czy kawę rozpuszczalną, jednak przy okazji nabędzie co najmniej kilka innych produktów, których wcale nie planowała. Zobaczy ciekawą promocję proszku, to pomyśli, że kupi na zapas, to samo będzie z jogurtami, owocami, czy płynem do mycia naczyń, ponieważ akurat były dwa w cenie jednego. W ten sposób, zamiast zapłacić mniej, płaci dużo więcej, a domowe finanse cierpią. Zwłaszcza, że bardzo często promocje bywają mylące, ponieważ cena pierwotna jest zawyżana, albo wielki napis promocja, to tak naprawdę zejście z ceny o kilkanaście groszy. Rzekomo gospodarna pani domu wraca do swojego domostwa, a tam okazuje się, że wydała dużo więcej, niż zamierzała. Jak wyjść z tego błędnego koła promocji? Najlepiej dokładnie obejrzeć ulotkę i przyjrzeć się promocjom, a jeszcze przed udaniem się do sklepu, zrobić listę zakupów i kierować się tylko tym, co jest na niej zapisane.

Badania wskazują, że na zakupy nie wolno również iść o pustym żołądku. Kolorowe wystawy, różne słodycze i świeżo wypieczone pieczywo i słodkości spowodują, że kupi się więcej, niż trzeba, ponieważ taki pomysł podsyła nam burczący brzuch. Ta prosta rada, na pewno pomoże uporać się z naszymi finansami przeznaczonymi na codzienną spożywkę i artykuły chemiczne i kosmetyczne, ponieważ zaczniemy wydawać trochę mniej, niż wcześniej.

Jak inwestować.

Wiele osób zastanawia się nada tym, w co zainwestować. Są różne metody inwestycji, jedne są mniej bezpieczne dla naszych pieniędzy inne dają pewny zysk. To od nas zależy to, co wybierzemy, możemy spróbować zaryzykować, ale wiadomo, że możemy stracić pieniądze. Dużo osób gra na giełdzie i próbuje na niej swoich sił, dla niektórych jest to wejście do pieniężnego nieba dla innych jest tylko strata pieniędzy, a może nawet oszczędności. Zastanówmy się jednak tylko nad dwoma metodami inwestycji, jakimi są lokaty i obligację. Ostatnim czasem obligację SP stały się bardzo popularne wśród osób inwestujących. Przez co ministerstwo finansów źle obliczyło popyt na nie myląc się o niebagatelna 4mln złotych! Pokazuje to jak wielkie było zainteresowanie wśród inwestorów. Również lokaty cieszą się popularnością wśród obywateli, wiadomo, że w bankach jest około 250mld złotych. Polacy wolą wybrać raczej pewną formę inwestycji nie są skłoni do podejmowania ryzyka związanych ze swoimi oszczędnościami. Wola zainwestować pewnie, jednak zdają sobie sprawę z tego, że inwestycja w obligacje czy lokaty są obarczone bardzo małymi procentami.

Dlatego nie możemy liczyć przy inwestycjach w lokaty na zbyt duże zyski i raczej na nich nie wzbogacimy się tak bardzo jak np. na graniu na giełdzie, jednak jak wiadomo tam jest dużo większe ryzyko porażki. Obecnie najbardziej korzystnym oprocentowaniem w skali roku jest około 7 procent, jeżeli chodzi o obligacje tam dostaniemy nawet mniej, bo około 6 procent. Lokaty i obligację są najbardziej bezpieczne, zapewniają one ochronę przed inflacją. Dlatego są tak bardzo popularne wśród osób. Trzeba jednak pamiętać, że lokatę możemy założyć tylko w banku, zakładamy je na określony czas, podczas którego naliczany jest odpowiedni procent zysku. Jest możliwość pozyskania stałego oprocentowania rzadziej zmiennego. Pewnym zabezpieczeniem lokat jest bankowy fundusz gwarancyjny, gdyby przydarzyło się coś złego wypłacane jest z niego do 100 tysięcy euro osobie poszkodowanej, jednak w Polsce nie jest konieczne korzystanie z tego funduszu.